Dejstvo je, da nas večina preživi velik odstotek svojega življenja v zaprtih prostorih. Ravno zato je pomembno, da vemo, da so ti prostori, v katerih preživimo največ časa, čisto. Slaba kvaliteta zraka lahko povzroči vrsto kratkoročnih in dolgoročnih zdravstvenih težav. Kaj torej vpliva na kakovost zraka in kako lahko preverite kvaliteto zraka v vašem domu?
Kakšna je kvaliteta zraka v zaprtih prostorih?
Kakovost zraka v zaprtih prostorih se nanaša na kakovost zraka znotraj in okoli struktur in zgradb ter je povezana z udobjem in zdravjem ljudi, ki se nahajajo v tem prostoru.
Zakaj je kvaliteta zraka v zaprtih prostorih pomembna?
Študije so pokazale, da je zrak v zaprtih prostorih lahko petkrat bolj onesnažen kot zrak na prostem, kar pomeni, da vdihavamo onesnaževala in kemikalije, medtem ko jemo, spimo in se sproščamo. Slaba kakovost zraka v zaprtih prostorih lahko povzroči takojšnje kratkoročne učinke na zdravje in pomembno vpliva na tiste z že obstoječimi boleznimi, kot so alergije in astma. Dolgotrajna slaba kvaliteta zraka v zaprtih prostorih je povezana z rakom, srčnimi boleznimi in boleznimi dihal.
Kaj vpliva na kvaliteto zraka v vašem domu?
Zrak v vašem domu lahko ogrozi vrsta onesnaževal in potencialno nevarnih snovi v zraku, vključno z:
- Plesen
- Prah
- Dlaka hišnih ljubljenčkov
- Vonjave
- Dušikov dioksid iz zgorevanja plina
- Ogljikov monoksid iz plina, kerozina in cigaretnega dima
- Kemična onesnaževala
- Izdelki za gospodinjstvo
- Gradbeni posegi in gradbeni materiali
- Azbest
- Svinec iz barve pred sedemdesetimi leti
- Zunanji dejavniki
- Hlapne organske spojine (HOS)
Ali vir onesnaževal zraka povzroča težave s kakovostjo zraka v zaprtih prostorih ali ne, je odvisno od:
- Vrst onesnaževal zraka
- Količine in hitrosti, s katero se sprošča iz svojega vira
- Stopnje prezračevanja, ki je na voljo v domu, da ga odstranite iz notranjih prostorov
Kako lahko testiram kakovost zraka v svojem domu?
1. Spremljajte zdravje svoje družine
Preobčutljivost za alergije je mogoče pripisati sezonskim spremembam in vremenu, pa tudi dražilnim snovem in onesnaževalcem v zraku v vašem domu. Ljudje smo najpogosteje izpostavljeni onesnaževalom zraka, ko vdihavamo alergen ali onesnaževalo zraka ali alergen. Telo ima vrsto obrambe proti snovem v zraku (na primer jetra, koža in imunski sistem). Nekatere obrambe zadržujejo snovi iz telesa, druge premagajo snovi, ko te vstopijo v telo.
Na splošno velja, da večja ko je izpostavljenost onesnaževalu, večji je vpliv na zdravje. Pomembno je tudi trajanje izpostavljenosti. Če do izpostavljenosti nizke ravni pride v daljšem časovnem obdobju, je končni vpliv lahko velik.
Nekatere skupine ljudi v skupnosti so bolj občutljive na onesnaževala kot druge. Te vključujejo:
- Mlajše osebe, otroke in dojenčke
- Starejše osebe
- Osebe z že obstoječo boleznijo dihal ali srca in ožilja
- Osebe, ki so občutljive na te snovi
Pogosti simptomi alergije vključujejo:
- Kašelj
- Kihanje
- Solzne oči
- Zamašenost nosu
- Glavobole
- Krvavenje iz nosu
- Omotičnost
- Slabost
- Izpuščaje
- Vročino
- Mrzlico
- Utujenost
2. Preverite znake plesni
Plesen uspeva v vlažnih prostorih, kot so umazani odtoki, kanali in klimatske naprave. Pogosto je videti kot madež ali razbarvan delček. Najpogostejši znaki plesni so zeleni, beli in črni. Kar zadeva najboljši tester kakovosti zraka za dom, ki je brezplačen, je to pravzaprav vaš nos, saj je plesen običajno mogoče zaznati kot zatohel, zemeljski, mesnati ali umazani vonj po nogavicah. Plesen ima lahko tudi blage do resne posledice za naše zdravje.
3. Spremljajte gradbene projekte
Gradnja doma lahko vpliva na kakovost zraka, saj je lahko zrak izpostavljen kemikalijam, prašnim delcem in drugim škodljivim snovem, ki se lahko naberejo v ogrevalnih, prezračevalnih in klimatskih sistemih ter začnejo krožiti po vašem domu. Nekateri gradbeni materiali, kot so barve in odstranjevalci barve, lahko sproščajo HOS, ki lahko dražijo naše oči, nos in grlo ter povzročijo resnejše zdravstvene težave, kot so poškodbe jeter ali ledvic.
4. Kupite merilnik kakovosti zraka
Na trgu je vrsta monitorjev za kakovost zraka v zaprtih prostorih, ki stanejo le 20 €, do visokokakovostnih profesionalnih modelov, ki vas bodo stali več kot 2000 €. Te naprave običajno zaznavajo temperaturo, vlažnost, HOS in ravni PM2,5 (kar je raven drobnih prašnih delcev in drugih alergenov v zraku, ki ga vdihavate).
5. Kupite čistilec zraka
Čistilci zraka, kot je npr. Airdog X8 lahko pomagajo izboljšati kakovost zraka v vašem domu, zlasti za tiste, ki trpijo za alergijami.
Elektronske različice so običajno najučinkovitejše, saj lahko učinkoviteje odstranijo spore plesni, prašne delce in druge alergene iz zraka kot čistilci s filtrom. Če ga postavite v svojo spalnico, boste dlje časa izpostavljeni njegovim prednostim, saj deluje med spanjem.
6. Kupite detektor ogljikovega monoksida
Ogljikov monoksid je neviden, brez vonja in okusa ter stranski produkt številnih gospodinjskih aparatov, vključno s pečmi, kamini, žari in grelniki vode. Pri vdihavanju je lahko smrtonosen. Te naprave vas bodo opozorile na nevarne ravni ogljikovega monoksida, običajno s sprožitvijo alarma.
7. Kupite detektor radona ali izmerite vsebnost
Radon je naravni radioaktivni plin, ki je brez barve, okusa ali vonja. Izhaja iz radioaktivnega razpada radija, ki je v majhnih količinah prisoten v prsti in kamninah. Kemično je inerten, zato zlahka uide iz zemlje v zrak, kjer ga lahko vdihnemo. Ko vdihavamo radon, lahko ti delci poškodujejo pljučno tkivo, taka poškodba pa lahko povzroči pljučnega raka.
V Sloveniji je največja koncentracija radona na Krasu, Notranjskem in Kočevskem. To so namreč območja s kamninami, ki so zelo razpokane, zato radon po razpokah prihaja na površje iz globljih delov zemeljske skorje. Tudi kamnine same lahko vsebujejo več radija, na primer v okolici Žirovskega vrha, ali pa ga vsebujejo ostanki iz žgalnic, na katerih so zgrajene hiše, kot je primer v Idriji. Nizke koncentracije radona nmajdete v severovzhodni Sloveniji, v alpskem območju in v dolinah, ki jih prekriva zaporna plast zemlje: Vipavska dolina, Goriška Brda, Istra. Kjer so kamnine prepustne, pa je koncentracija radona višja.
Količino radona v zraku merijo usposobljeni izvedenci ali pa lahko pri njih naročite preproste detektorske vložke po zmerni ceni (nekaj deset evrov) in vam sporočijo izid meritve. Trenutno je v Sloveniji za merjenje akreditiran in pooblaščen Zavod za varstvo pri delu Ljubljana, usposobljen pa je tudi Institut “Jožef Stefan” Ljubljana (3).
8. Poiščite strokovno pomoč
Če iščete bolj informirano mnenje o tem, kako nadzorovati kakovost zraka v vašem domu, se lahko obrnete na pomoč strokovnjaka. Na splošno bodo testirali slabo kakovost zraka v zaprtih prostorih tako, da bodo:
- Vzorčili prašne delce v zraku — ki meri koncentracijo fizičnih delcev v zraku.
- Splošno testirali kakovosti zraka v zaprtih prostorih – ki vključuje ogljikov dioksid, ogljikov monoksid, relativno vlažnost in temperaturo.
- Natančno pregledali plesni in testirali plesen— vključno z odpravljanjem vira težave s plesnijo, da se ne vrne.